» Główna Sekcja Ciepłownictwa,
      Ogrzewnictwa, Wentylacji
      i Inżynierii Atmosfery

Obiad czwartkowy_08112018

————————————————————————————————————————————————————————

————————————————————————————————————————————————————————

Armacell Business Run

W dniach 24 – 28 kwietnia 2018 r. odbył się drugi Armacell Business Run – wyjazd szkoleniowy połączony z aktywnością fizyczną. Impreza skierowana była dla początkujących i zaawansowanych biegaczy – branżystów, których łączą dwie pasje – zawodowa i sportowa.

Wyjazd zorganizowany był do urokliwego miejsca położonego w Wielkopolsce – XVIII wiecznego folwarku Olandia, zlokalizowanego na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego i Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego. W otoczeniu folwarku znajduje się wiele tras biegowych oraz rowerowych dostosowanych do wymagań biegaczy o różnym stopniu zaawansowania. Najlepszą formę uczestników gwarantowało również pyszne jedzenie – osobne menu ułożone było pod kątem biegaczy, osobne – uwzględniając preferencje najmłodszych członków rodzin dopingujących sportowców.

Łukasz Brzozowski i Andrzej Januszewski zapewnili również uczestnikom zdobycie szerszej wiedzy na temat izolacji termicznej, a szczególnie tej, którą w ofercie posiada firma Armacell.

Nad sprawnością fizyczną uczestników pieczę sprawowali trenerzy Karolina Jarzyńska-Nadolska (wielokrotna medalista i rekordzista w maratonach krajowych oraz międzynarodowych) oraz Zbigniew Nadolski (trener biegaczek długodystansowych) a także lekarz Polskiej Reprezentacji Piłki Nożnej – dr Jacek Jaroszewski.

Każdego dnia odbywały się dwa 2 – 3 godzinne trening układane wg potrzeb i możliwości osób o rożnym stopniu zaawansowania.
Ostatni, pożegnalny wieczór, zorganizowany był w formie uroczystej kolacji, która została uświetniona koncertem na żywo pt. „Tribute to Amy, Whitney & the best of Adele” w wykonaniu Joanny Kwaśnik, absolwentki Akademii Jazzowej w Katowicach, znanej szerszej publiczności z występów w X Factor.
Wyjazd szkoleniowo –
sportowy to bardzo dobre połączenie pracy i rozrywki. Często bowiem zapominamy, iż równowaga fizyczna i umysłowa są ze sobą mocno związane. Ogromną wartością była możliwość uczestniczenia w imprezie nie tylko nas branżystów, ale także naszych rodzin. Każdy z nas ma mało czasu, a dni spędzone razem z rodziną są bezcenne.

Organizacja szkolenia zawodowego w tej formie to bardzo dobry pomysł, który koniecznie warto kontynuować.
Bardzo dziękujemy firmie Armacell za zaproszenie członków Głównej Sekcji Ciepłownictwa Ogrzewnictwa Wentylacji i Inżynierii Atmosfery PZITS do udziału w tym wyjątkowym wyjeździe.

ArmacellBusinessRun

————————————————————————————————————————————————————————

Wilo-Stratos MAXO


Pierwsza na świecie intuicyjna pompa smart* została uroczyście wręczona pierwszemu polskiemu Klientowi – firmie Valmark z Warszawy, która została zwycięzcą pierwszego etapu konkursu „Future Pioneers” organizowanego przez Wilo SE.
Pod pojęciem pompy smart rozumiemy nową kategorię pomp, która znacznie wykracza poza dostępne obecnie pompy o najwyższej sprawności lub tzw. pompy inteligentne. Połączenie najnowszej sensoryki oraz innowacyjnych funkcji regulacji (np. Dynamic Adapt plus i Multi-Flow Adaptation), łączności dwukierunkowej (np. Bluetooth, zintegrowane wejścia analogowe, binarne wejścia i wyjścia, interfejs do Wilo Net), aktualizacji poprzez Software Updates oraz znakomitej przyjazności obsługi (np. dzięki Setup Guide, możliwości podglądu dla przewidującej nawigacji oraz sprawdzonej technice zielonego pokrętła) sprawiają, ze pompa ta zalicza się do pomp smart.

Valmark sp. z o.o. to inżynierska firma handlowa istniejąca na rynku od 1991. roku. Zajmuje się doborem i sprzedażą pomp oraz urządzeń różnych producentów. Od wielu lat jest dystrybutorem pomp Wilo.

Fot. Wikor Wyrfel – Valmark odbiera nagrodę z rąk Dariusz Knapa – Wilo Polska:
WILO1

WILO2

WILO3

————————————————————————————————————————————————————————

Majowe spotkanie Głównej Sekcji COWIA

W dniu 10 maja w Warszawskim Domu Technika – NOT odbyło się spotkanie Głównej Sekcji Ciepłownictwa Ogrzewnictwa Wentylacji i Inżynierii Atmosfery Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych (PZITS).

Spotkanie podzielone było na dwie części – przedpołudniową, będącą zamkniętym spotkaniem członków Sekcji oraz popołudniową – nazwaną „Obiadem czwartkowym” – będącą seminarium otwartym dla każdego chętnego.

Otwarte, wczesnopopołudniowe spotkanie rozpoczęło się krótką prezentacją uczestników oraz obiadem. Wspólny posiłek oraz prowadzone swobodne rozmowy dobrze wpłynęły na powstanie serdecznej atmosfery spotkania.

Tematem przewodnim „Obiadu czwartkowego” były „Zmiany w EPBD i ich konsekwencje w krajowej legislacji”. W pierwszej części prezentację o tym samym tytule przedstawiła Anna Bogdan – Wiceprezes PZITS. Omówione zostały poszczególne elementy nowelizacji Dyrektywy, tj.:

1. wymóg opracowania i wdrożenia długoterminowych strategii renowacji budynków, wraz z mapą drogową wdrażania tej strategii oraz naciskiem, jaki został położony w Dyrektywnie na wprowadzanie do regulacji rozwiązań automatycznie dostosowujących parametry środowiska wewnętrznego do potrzeb uczestników;

2. nacisk na elektromobilność;

3. wprowadzenie nowego wskaźnika – Smart Readiness Indicator (SRI);

4. konieczność opracowania z bazy danych dotyczących charakterystyki energetycznej budynków;

5. uproszczenie procesu inspekcji;

6. a także zmiany w zakresie energii pierwotnej.

Szczególną uwagę, zarówno podczas prezentacji, jak i w towarzyszącej jej dyskusji, poświęcono Smart Readiness Indicator (wskaźnik „gotowości inteligentnej”). Nowy wskaźnik będzie stosowany do oceny możliwości budynku do dostosowania jego działania do potrzeb użytkowników w celu poprawy efektywności energetycznej i ogólnej wydajności budynku. Metodologia obliczania wskaźnika SRI jest obecnie opracowywana przez interdyscyplinarny zespół badawczy VITO (vito.be/en) i zgodnie z informacjami przedstawionymi na stronie smartreadinessindicator.eu, ma być ona gotowa w czerwcu bieżącego roku.

Drugim prelegentem była Pani Maria Witkowska, która mówiła o zrównoważonym rozwoju. Podczas prezentacji przedstawione zostały kwestie deklaracji środowiskowych wyrobów oraz certyfikacji wielokryterialnej budynków, a także przykłady obiektów ze wskazaniem zastosowanych w nich rozwiązań izolacji instalacji budynków.

Interesujące prezentacje, a także dobra atmosfera, pozwoliły na rozwinięcie ciekawej dyskusji na temat ograniczenia zużycia energii, zmian w EPBD oraz charakteru wprowadzania zmian legislacyjnych w naszym kraju.
Niewątpliwie mamy wiele w zakresie ograniczenia zużycia energii z paliw kopalnych wiele do zrobienia i nie możemy być bierni. Jako inżynierowie w branży ogrzewnictwa, ciepłownictwa i wentylacji możemy wnieść wiele do poprawy życia naszej planety, ale jednocześnie uwzględniając specyfikę naszego społeczeństwa, klimatu i możliwości Polski jako państwa.

Bardzo dziękujemy członkom GS COWiIA oraz zaproszonym gościom za liczne przybycie i twórcze spotkanie!

Omawiane prezentacje:
1. Zmiany w EPBD i ich konsekwencje w krajowej legislacji

2. Produkty Armacella dla zrównoważonego budownictwa

1

2

3

IMG_20180510_100717

————————————————————————————————————————————————————————

rockwool

Przedstawiamy firmę ROCKWOOL Polska Sp. z o.o. – partnera Głównej Sekcji COWIA

Firma ROCKWOOL Polska Sp. z o.o., będąca częścią Grupy ROCKWOOL, jest właścicielem 2 fabryk w Polsce – w Cigacicach i w Małkini oraz zatrudnia ponad 1200 pracowników. W ofercie firmy znajdują się izolacje budowlane, specjalistyczne izolacje i rozwiązania techniczne oraz przemysłowe.

Mijsą Grupy ROCKWOOL jest poprawa warunków życia każdego, kto korzysta z rozwiązań i produktów Grupy. Wiedza i doświadczenie ROCKWOOL pozwalają rozwiązywać wiele z najistotniejszych dziś wyzwań w zakresie zrównoważonego budownictwa: od redukcji zużycia energii i zanieczyszczenia hałasem, przez podniesienie bezpieczeństwa pożarowego, do skutecznej walki z niedostatkiem wody oraz powodziami. Szeroka gama produktów i rozwiązań ROCKWOOL odzwierciedla różnorodność potrzeb mieszkańców Ziemi, wspierając jednocześnie partnerów w zmniejszaniu emisji dwutlenku węgla.

Wełna skalna to niezwykle wszechstronny materiał, stanowiący podstawę wszystkich naszych działań. Z zespołem ok. 10 500 oddanych kolegów i koleżanek z ponad 35 krajów ROCKWOOL jest światowym liderem w produkcji rozwiązań z wełny skalnej. Od izolacji budowlanych, akustycznych sufitów oraz zewnętrznych okładzin fasadowych, przez rozwiązania ogrodnicze i zmodyfikowane włókna używane w przemyśle, aż do izolacji dla przemysłu i energetyki oraz przemysłu morskiego i przybrzeżnego.

Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Joanną Pożeżyńską – manager produktu HVAC and FirePro w Dziale Zarządzania Produktowego i Doradztwa Technicznego firmy ROCKWOOL Polska, która ukazała się na łamach „Rynku Instalacyjnego”.

Rozwiązania ROCKWOOL to m.in.:
System TECLIT to nowość, zaprojektowana specjalnie do izolacji zimnochronnej. Wykorzystując ponad 75 lat doświadczeń w izolacjach technicznych, ROCKWOOL połączył unikalne właściwości wymagane dla tego zastosowania. Dzięki temu, rozwiązanie to gwarantuje szereg korzyści, zarówno w trakcie montażu jak i eksploatacji.
Zalety systemu TECLIT to:
Bezpieczna izolacja, dzięki ochronie przeciwpożarowej z wełny skalnej
Niepalny materiał izolacyjny z wełny skalnej (A2-s1, d0) gwarantuje skuteczną ochronę przeciwpożarową. Ogranicza do minimum ryzyko pożaru instalacji i zabezpiecza przed wydzielaniem trujących gazów i dymu w przypadku pożaru budynku.
Szybsza instalacja
Zastosowanie systemu TECLIT pozwala na znaczne zmniejszenie nakładu pracy instalatora. Testy praktyczne z różnymi systemami izolacji instalacji chłodzących, prowadzone pod nadzorem Duńskiego Instytutu Technologicznego, wykazały, że czas montażu systemu TECLIT jest do 30% krótszy.
Wytrzymałość, skuteczność, wysoka odporność na rozrywanie
Komponenty systemu TECLIT z wełny skalnej pokryte są bardzo wytrzymałą, wysokiej jakości okładziną z folii aluminiowej. Charakteryzują się optymalnymi parametrami, które opracowano z myślą o izolacji przewodów chłodniczych.

Wełna skalna – optymalne rozwiązanie do izolacji urządzeń i instalacji HVAC
Bezpieczeństwo w centrach handlowych, budynkach użyteczności publiczniej, hotelach, szpitalach czy budynkach wielorodzinnych gwarantuje nam m.in. odpowiednia izolacja instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Jednocześnie zapewnia ona efektywną pracę urządzeń, dzięki czemu możliwa jest redukcja kosztów utrzymania takiego obiektu. Spełnienie tych warunków zależy jednak od jakości samego materiału. Dlatego właśnie warto wybrać wełnę skalną ROCKWOOL.
HVAC & rozwiązania ognioochronne
Izolacja techniczna kanałów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w hotelach i centrach handlowych, budynkach wielorodzinnych czy innych budynkach użyteczności publicznej (HVAC) jest niezwykle ważna, ponieważ kanały i rury są nośnikiem ciepłego jak i gorącego powietrza oraz gorących spalin w przypadku wystąpienia pożaru.
Wykorzystanie produktów z wełny skalnej ROCKWOOL do izolacji instalacji HVAC nie tylko poprawia efektywność energetyczną tych systemów, ale również w znaczący sposób zwiększa bezpieczeństwo przebywających w budynkach osób podczas pożaru. Izolacja kanałów HVAC w trakcie pożaru zapobiega przewodzeniu ciepła i rozprzestrzenianiu się ognia na inne części budynku. Jest to izolacja klasyfikowana jako Nie Rozprzestrzeniająca Ognia, co jest wymagane przepisami. Szeroki asortyment produktów z wełny skalnej ROCKWOOL umożliwia aplikowanie jej zarówno na kanałach okrągłych, prostokątnych oraz rur.

KLIMAFIX
Maty lamelowe KLIMAFIX z wełny skalnej ROCKWOOL to sprawdzony i powszechnie stosowany produkt do izolacji termicznej, akustycznej i przeciwkondensacyjnej kanałów wentylacyjnych. KLIMAFIX posiada bardzo dobre parametry – doskonałą izolacyjność termiczną – lambda λ10 = 0,038 oraz najwyższą dostępną na rynku dla tego rodzaju rozwiązań klasę reakcji na ogień: A2-s1;d0. Częstym zjawiskiem występującym w budynkach jest powstawanie skroplin (kondensatu) na niezaizolowanych powierzchniach o znacznej różnicy temperatur. Jest to tzw. punkt rosy. Często spotyka się to zjawisko na zimnych, niezaizolowanych powierzchniach, znajdujących się w pomieszczeniach o wysokiej temperaturze oraz dużej wilgotności względnej powietrza. Efekt ten eskaluje w przypadku dużych, wysokich pomieszczeń, gdzie ciepłe powietrze zbiera się pod stropem tuż obok np. kanału prowadzącego zimne powietrze. Rozwiązaniem jest właśnie odpowiednio dobrana warstwa izolacji kanału wentylacyjnego, dzięki której uzyskujemy „przesunięcie” punktu rosy w bezpieczny obszar na zewnątrz kanału.

Otulina ROCKWOOL 800
Otulina ROCKWOOL 800 jest produktem niepalnym, dzięki czemu nie rozprzestrzenia ognia i w znaczący sposób zwiększa bezpieczeństwo pożarowe całej instalacji, a tym samym całego budynku. Niepalna otulina ROCKWOOL 800 ze skalnej wełny, wykorzystywana jest jako izolacja termiczna rurociągów grzewczych i ciepłowniczych, w tym centralnego ogrzewania, ciepła technologicznego, ciepłej wody użytkowej, węzłów cieplnych oraz jako izolacja przeciw kondensacji pary wodnej. Otulina ROCKWOOL 800 posiada także liniową klasę reakcji na ogień, co pozwala stosować wewnątrz budynków, gdzie wymagane jest nierozprzestrzenianie ognia przez izolacje cieplne. Oznacza to, że w przypadku kontaktu z ogniem i wysoką temperaturą produkt wydziela jedynie znikome ilości dymu, nie wydzielając przy tym płonących kropli. Otulina pokryta wzmocnionym płaszczem z folii aluminiowej może służyć jako ochrona przed kondensacją pary wodnej, eliminując ryzyko korozji stalowych elementów instalacji grzewczych.

Proste wykonawstwo
Wybór i zaprojektowanie właściwego systemu izolacji dla instalacji HVAC jest bardzo ważne. Jednak to prawidłowy i staranny montaż izolacji jest dopiero w stanie zagwarantować jej faktyczną skuteczność i trwałość. Zasada wykonywania termicznej izolacji przeciwkondensacyjnej, polega na szczelnym odgrodzeniu zimnej powierzchni od otoczenia, w taki sposób, aby temperatura na zewnętrznej powierzchni izolacji była wyższa od temperatury punktu rosy – Dzięki temu zawarta w powietrzu para wodna nie będzie się wykraplać na powierzchni kanału, ani też na powierzchni zewnętrznej izolacji. Odpowiednio dobrana i prawidłowo zamontowana warstwa izolacji cieplnej powoduje „przesunięcie” punktu rosy w bezpieczny obszar na zewnątrz instalacji – podkreśla Andrzej Taradyś, Doradca Techniczny ROCKWOOL Polska. Zastosowanie wełny skalnej ROCKWOOL do izolacji instalacji HVAC pozwala w łatwy, szybki wygodny sposób zapewnić szczelność, skuteczność i trwałość tej instalacji.

————————————————————————————————————————————————————————

Zapraszamy do dyskusji!

Przedstawiamy punkt widzenia Przewodniczącego Głównej Komisji Legislacyjnej
oraz Głównej Sekcji Ciepłownictwa Ogrzewnictwa Wentylacji i Inżynierii Atmosfery na temat Energooszczędności w budownictwie mieszkaniowym.
Jesteśmy bardzo ciekawi Państwa opinii na temat kwestii omówionych w powyższym opracowaniu. Komentarze prosimy przesyłać na adres Sekcji.

————————————————————————————————————————————————————————

Główna Sekcja COWIA zaprasza na OBIAD CZWARTKOWY.
Miejsce: Dom Technika NOT, ul. Czackiego 3/5, Warszawa, sala Kominkowa
Termin: 10 maja 2018 r.
Godzina: 13:15 – 16:00

Tematem przewodnim spotkania będą Zmiany w EPBD i ich konsekwencje w krajowej legislacji.

Obiad czwartkowy jest to wydarzenie otwarte, realizowane w formule klubu dyskusyjnego, na które zapraszamy również osoby nie będące członkami PZITS. Podczas spotkania będziemy omawiać zmiany, jakie będą wprowadzone w nowelizacji EPBD i dyskutować jak mogą one wpłynąć na nasze krajowe regulacje. Wprowadzeniem do dyskusji będzie prezentacja przedstawiona przez dr hab. inż. Annę Bogdan, prof. PW. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Warunkiem jest powiadomienie organizatorów do dnia 6 maja o chęci uczestnictwa poprzez wysłanie maila na adres: sekcja.cowia (at) pzits.pl. Liczba miejsc ograniczona.

Zapewniamy pyszny posiłek, słodki deser, dużą porcję wiedzy i ciekawą dyskusję.
Serdecznie zapraszamy!

————————————————————————————————————————————————————————

Wycieczka Techniczna – SUEZ – Zielona Energia

9. stycznia 2018 r. przedstawiciele PZITS oraz Koła Naukowego Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej mieli możliwość zwiedzenia Spalarnię Odpadów SUEZ Zielona Energia Sp. z o.o., która znajduje się w Karolinie pod Poznaniem. Spalarnia ta została uruchomiona w 2016 r. i posiada wydajność 210 000 ton odpadów rocznie. W instalacji zainstalowane są dwa 27. metrowe kotły według europejskiego standardu BAT, czyli „Najlepszej dostępnej techniki”. W początkowej fazie procesu technologicznego ciepło, wytwarzane podczas spalania odpadów, podgrzewa wodę znajdującą się w rurkach kotła (umieszczonych zarówno w ścianach, jak i we wnętrzu kotła) i zamienia ją w parę przegrzaną. W następnym etapie procesu z pary odzyskiwana jest energia cieplna (na wymienniku) i energia elektryczna (poprzez turbinę i ge​​nerator). Dzięki półsuchemu systemowi oczyszczania spalin jest ona całkowicie bezpieczna dla mieszkańców. Rocznie z 210 000 ton odpadów powstaje min. 267 000 GJ energii cieplnej oraz min. 128 000 MWh energii elektrycznej. Po zaspokojeniu potrzeb własnych zakładu energia cieplna trafia do miejskiej sieci ciepłowniczej, a energia elektryczna do krajowej sieci elektroenergetycznej.
Bardzo dziękujemy Organizatorom za możliwość zapoznania się z tak nowoczesną instalacją.

1
3
4

————————————————————————————————————————————————————————

Patronat honorowy Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych

W dniu 7 grudnia 2017 r. odbyła się XVI edycja Konferencji z cyklu: Chłodnictwo i klimatyzacja w Polsce – Nowe Trendy Rozwoju organizowana przez miesięcznik Chłodnictwo i Klimatyzacja. Tegorocznym tematem przewodnim była: Budowa i eksploatacja instalacji HVACR w świetle wymagań efektywności energetycznej i przepisów f-gazowych.
Podczas Konferencji omawiane zagadnienia omawiane były w dwóch panelach tematycznych: INSTALACJE/SERWIS oraz PROJEKTOWANIE SYSTEMÓW HVAC.
Główną Sekcję COWiIA PZITS reprezentował: Kol. Maciej Tryjanowski (O/Poznań, TRiM-tech), który przedstawił prezentację pt. Praktyczne aspekty w projektowaniu instalacji chłodniczych w supermarketach i centrach logistycznych.
Zarząd Główny reprezentowali: Kol. Anna Bogdan (Wiceprezes) oraz Kol. Wojciech Ratajczak (Przewodniczący Głównej Sekcji COWiIA).
ChiK_F

————————————————————————————————————————————————————————

W dniu 5 października 2017 r. odbyła się Debata Komfort. Budynek. Energia, której organizatorem była firma Lindab, natomiast jednym z partnerów merytorycznych było Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych – Główna Sekcja Ciepłownictwa Ogrzewnictwa Wentylacji i Inżynierii Atmosfery.

Podczas Debaty omawiane były zagadnienia dotyczące potrzeby zapewnienia komfortu użytkownikom budynków, wpływu środowiska wewnętrznego na ich produktywność, sposobów zapewnienia najwyższych standardów w budynkach przy zachowaniu niskiego zużycia energii.

Debata podzielona była na część referatów plenarnych, dwa panele tematyczne oraz ponownie część wspólną, podczas której zaplanowany był czas na zadawanie pytań i dyskusję między uczestnikami i prelegentami.

Główną Sekcję COWiIA PZITS reprezentowali: Kol. Joanna Rucińska (Politechnika Warszawska), która przedstawiła prezentację pt. Modelowanie energetyczne budynków jako narzędzie zintegrowanego projektowania oraz Kol. Andrzej Górka (Politechnika Poznańska) z referatem pt. Termografia i badanie szczelności powietrznej jako metody zapewnienia komfortu wewnętrznego i energo­oszczędności budynków.

JR AG

Prócz wymienionych wyżej prelegentów, PZITS był reprezentowany przez znaczną grupę członków, którzy mogli uczestniczyć w Debacie dzięki zaproszeniom Organizatora, które z kolei były owocem aktywnego włączenia się członków Głównej Sekcji COWiIA w organizację Debaty.

Debata przebiegała w bardzo miłej, twórczej atmosferze. Prelekcje charakteryzowały się wysoką wartością merytoryczną, co niewątpliwie jest zasługą zaproszenia do udziału w wystąpieniach najwyższej klasy specjalistów.

Jeden dzień do za mało, aby wyczerpać tak szeroką i bogatą tematykę. Szczególnie deficyt czasu był widoczny podczas debaty końcowej, która mogłaby trwać znacznie dłużej dzięki zaangażowaniu zarówno prelegentów, jaki i słuchaczy.

Czekamy zatem na kontynuację i rozwój rozmów na jakże interesujące tematy oraz na kontynuację Debaty!

————————————————————————————————————————————————————————

Główna Sekcja Ciepłownictwa Ogrzewnictwa Wentylacji i Inżynierii Atmosfery serdecznie zapraszana na:

DKBE

Organizatorem Debaty2017 jest firma Lindab, natomiast partnerem merytorycznym są 3 organizacje:

pzits

————————————————————————————————————————————————————————

Główna Sekcja Ciepłownictwa Ogrzewnictwa Wentylacji i Inżynierii Atmosfery jest jedną z pięciu Głównych Sekcji branżowych działających w strukturze PZITS. Główna Sekcja branżowa powoływana jest do realizacji celów naukowych i technicznych PZITS w zakresie działalności poszczególnych branż Zrzeszenia określonych w § 1 Statutu, a zatem zadania Sekcji Głównej obejmuje m.in:
• Organizowanie kongresów, zjazdów, konferencji, sympozjów, seminariów, spotkań, konkursów, wystaw, pokazów, odczytów oraz wyjazdów studialnych i szkoleniowych w kraju i za granicą.
• Prowadzenie działalności szkoleniowej oraz wydawniczej, w tym wydawanie czasopism naukowo-technicznych.
• Współdziałanie w zakresie specjalności określonych w § 1 z organizacjami i jednostkami państwowymi, społecznymi i gospodarczymi oraz z organami administracji państwowej, samorządowej i doradztwo techniczne tym jednostkom.
• Opiniowanie projektów aktów prawnych i norm w zakresie swojej działalności.
• Prowadzenie doradztwa technicznego, rzeczoznawstwa i innej działalności gospodarczej.
• Współdziałanie w zakresie rozwoju techniki z innymi stowarzyszeniami naukowo-technicznymi oraz przy zakładaniu i powadzeniu Klubów Technika, Domów Pracy Twórczej i podobnych obiektów.
• Inicjowanie i prowadzenie współpracy z zagranicą.
Sekcja nie posiada osobowości prawnej i jest powoływana przez Zarząd Główny PZITS na czas trwania jego kadencji. Członkami Głównej Sekcji COWiIA w kadencji 2016 – 2020 są:
Wojciech Ratajczak (O/Wielkopolski) – Przewodniczący; Robert Sekret (O/Częstochowa) – Z-ca Przewodniczącego; Arleta Bogusławska (O/Wielkopolski) – Sekretarz; Piotr Bartkiewicz (O/Warszawa), Piotr Bączkiewicz (O/Wielkopolski), Marta Chludzińska (O/Warszawa), Tomasz Cholewa (O/Lublin ), Tomasz Czamara (O/Warszawa), Andrzej Górka (O/Wielkopolski), Jacek Dudziński (O/Bydgoszcz), Stefan Hnatiuk (O/Gdańsk), Jakub Jankowski (O/Warszawa), Hanna Jędrzejuk (O/Warszawa), Grzegorz Kubicki (O/Warszawa), Joanna Rucińska (O/Warszawa), prof. Władysław Szaflik (O/Szczecin), Maciej Tryjanowski (O/Wielkopolski), Piotr Ziętek (O/Warszawa).

————————————————————————————————————————————————————————

Relacja z Targów

W dniach 14 – 18 marca 2017 r. odbyła się kolejna edycja Targów ISH – największego w Europie spotkania branży instalacji wodnych i sanitarnych, aranżacji łazienek oraz systemów ogrzewania i wentylacji. W tym roku w Targach uczestniczyli również członkowie Sekcji Główniej PZITS ds. Ciepłownictwa Ogrzewnictwa Wentylacji i Inżynierii Atmosfery. Targi ISH odbywają się co dwa lata i obejmują prezentację najnowszych technologii dotyczących instalacji budowlanych i wyposażenia łazienek. Tegoroczne Targi odbywały się pod hasłem „Water. Energy. Life” („Woda. Energia. Życie”). Krajem partnerskim w tym roku była Turcja. W ciągu 5 dni swoją ofertę przedstawiło niemal 2500 wystawców. Stanowiska poszczególnych producentów i firm zlokalizowane były w 11 halach o łącznej powierzchni ponad 260 000m2.

Targi odwiedziło ponad 200 000 osób, a Wystawcy zjechali z 61 krajów. Tym samym tegoroczne Targi odnotowały kolejne rekordy: wzrost poziomu wystawców międzynarodowych (aż 64% wystawców) oraz wzrost liczby zagranicznych odwiedzających (40%). Przedstawione powyżej liczby są niezbitym dowodem, że targi ISH we Frankfurcie są jednym z najważniejszych wydarzeń w branży instalacyjnej, miejscem ciekawych spotkań i wymiany doświadczeń oraz możliwością zapoznania się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami i trendami w branży.

Swoje stoisko na targach miała m.in. była Grupa Geberit, jeden z liderów branży sanitarnej w Europie. Geberit zaprezentował szereg nowych rozwiązań, w tym nową linie baterii umywalkowych, system rurowy oraz panel do natrysków bezbrodzikowych itp. Jednym z rozwiązań, które cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony odwiedzających była toaleta myjąca Geberit AquaClean, dostępna w Polsce od II kwartału 2017. Ciekawym i bardzo atrakcyjnym wizualnie stanowiskiem był również system kanalizacji podciśnieniowej PLUVIA. Stanowisko pozwalało zaobserwować działanie instalacji w czasie deszczu w zależności od jego natężenia, było również okazją do zaprezentowania nowego wpustu systemowego.

Inną znaną marką, której produkty były prezentowane na targach, był jeden z największych producentów urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w Europie – firma Swegon. Na obszernym stoisku można było zobaczyć produkty oferowane przez firmę: centrale wentylacyjne w różnych wielkościach, agregaty wody lodowej BLUE BOX, elementy dystrybucji powietrza, elementy sterowania systemem WISE oraz najnowszy produkt PARASOL Zenith czyli sufitowy moduł chłodzący i grzewczo-chłodzący. Oferowane produkty cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony odwiedzających co widać na załączonych zdjęciach, a przygotowane stanowiska pozwalały na odpoczynek i swobodną rozmowę z przedstawicielami firmy.

Innym z wiodących producentów w dziedzinie wentylacji i klimatyzacji na ryzku europejskim, którego produkty można było zobaczyć we Frankfurcie była Grupa SCHAKO (Novenco, Reven Schako, Schneider, Sirocco). Na stanowisku dostępna była tablica wentylatorów ZerAx® o wysokości 4,5 m opracowana do chłodzenia dużych centrów danych. W ramach stoiska prezentowały się spółki zależne specjalizujące się w klimatyzacji i wentylacji budynków użyteczności publicznej i przemysłowej, dużych kuchniach, laboratoriach, przemysłu procesowego, klatek schodowych, podziemnych parkingów i tuneli itp. Na stoisku (podobnie jak w przypadku pozostałych firm) można było zapoznać się z oferowanymi produktami, wymienić doświadczenia oraz nawiązać nowe kontakty biznesowe.

Trend, który dało się zaobserwować wśród wszystkich Wystawców to przede wszystkim chęć dostosowania funkcji oferowanych produktów do potrzeb indywidualnego klienta. Coś co jeszcze niedawno było ciekawym dodatkiem dziś staje się standardem – zdalna możliwość monitorowania oraz ustawienia parametrów pracy urządzeń i instalacji z wykorzystaniem komputera/smartfona (z dostępem do sieci). Internet i technologia na dobre już zagościły w naszym życiu, zatem nic dziwnego, że chęć wykorzystania ich potencjału pojawia się również w świecie instalacji, które nas otaczają.

Podczas Targów swoje uczestnictwo zaakcentowała również Federation of Europenan Heating, Ventilation and Air Conditioning Associations (REHVA). W ramach forum przedstawiona została nowa publikacja REHVA, tj. poradnik No.22: Introduction to Building Automation, Controls and Technical Building Management, przygotowany we współpracy z eu.bac – European Building Automation and Controls Association. Delegaci REHVA przygotowali również seminarium Controlled ventilation in residential buildings, w ramach którego omawiane były następujące zagadnienia:

  • Keynote: Do we need mechanical ventilation in our homes? – Prof. Stefano Corgnati, REHVA President
  • Mechanical ventilation and IAQ in high performing residential buildings in Germany and Europe. A policy and market outlook – Claus Händel, European Ventilation Industry Association
  • Appropriate design of mechanical heat recovery ventilation systems for residential buildings – Prof. Jarek Kurnitski, REHVA Vice-President
  • New control technologies for residential ventilation – Klaus Lang, Director Product Area Residential Ventilation, Systemair
  • Future trends, advanced control technologies for smart homes – Olaf Harms, Product manager – Systems, Swegon Operations AB

W prezentacjach skupiono się na wskazaniu potrzeby stosowania wentylacji mechanicznej w obiektach mieszkalnych. W dobie poszukiwania kolejnych metod ograniczenia zużycia energii wentylacja mechaniczna jest jedynym rozwiązaniem zapewniającym odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego. Jednocześnie, zgodnie z informacjami prezentowanymi przez REHVA wspólnie z EVIA (European Ventilation Industry Association), w stosowanych obecnie certyfikatach energetycznych kwestia jakości powietrza wewnętrznego traktowana jest marginalnie. Przedstawiono również zmiany, jakie są rekomendowane przez EVIA do wprowadzenia w EPBD (Energy Performance of Buildings Directive), w celu przyłożenia większego nacisku na kwestię jakości powietrza wewnętrznego, tj: wprowadzenie wymagań dotyczących jakości powietrza wewnętrznego i komfortu cieplnego, wskazanie potrzeby regularnych inspekcji instalacji HVAC, stosowanie regulacji na żądanie, szersze zastosowanie technologii odzysku ciepła. Wskazano również wyniki raportu wskazujące, że nie we wszystkich krajach członkowski UE podane są konkretne ilości minimum higienicznego powietrza, jakie powinno być dostarczane do budynków. Taka sytuacja rodzi obawy o bezpieczeństwo i zdrowie użytkowników, tak więc wymaganie to powinno również być zawarte w EPBD. Zaproponowano również, że w certyfikatach energetycznych budynków powinna być uwzględniona także kwestia jakości powietrza i środowiska cieplnego w pomieszczeniach.

Wszystkie prezentacje są dostępne pod adresem http://www.rehva.eu/publications-and-resources/event-presentations/rehva-seminar-at-ish-frankfurt-16032017.html

Dziękujemy firmom Geberit (www.geberit.pl), Swegon (www.swegon.com/pl), Schako (schako.pl) oraz Jeven (www.jeven.pl) za wsparcie udziału delegatów Sekcji Głównej PZITS ds. Ciepłownictwa Ogrzewnictwa Wentylacji i Inżynierii Atmosfery w Targach.

————————————————————————————————————————————————————————